Evde Laminant Parke Nasıl Döşenir?

Evde Laminant Parke Nasıl Döşenir?

Laminant parkeyi satın alarak kendiniz uygulayabilirsiniz. Ancak malzemenin ziyan olmaması ve herhangi bir yanlışlık yapmamak adına profesyonel bir firmadan destek alabilirsiniz. Firma ararken alanında deneyimli olmasına ve müşteri yorumlarını dikkate alabilirsiniz. Müşterilerin tam puan verdiği bir firma İlan Ver sizi de hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Laminant parke döşemesini mekâna uygun renklerde seçmelisiniz. Duvar rengi ve mobilyalarla parkeler uyum içerisinde olmalıdır. Bu sayede etkileyici bir dekorasyon elde edilebilir.

Laminant parke döşemesi 3 katmandan oluşur. Doğal bir kaplama malzemesi olarak ön plana çıkar. Döşendiği alanda ağaç görünümü vermesi sebebiyle sevilir. Su geçirmeyen yapısı sayesinde uzun yıllar kullanılabilir. Ancak üzerine su döküldüğünde kabarma olabileceği için silmeniz tavsiye edilir. Bu özelliğinden dolayı banyo gibi alanlarda kullanılmamalıdır.

Laminant Parke Avantajları Nelerdir?

Laminant parke günümüzün en çok tercih edilen yer döşemeleri arasındadır. Uygulandığı alanda yalıtım görevi üstlenmesi bu malzemeye olan talebi arttırmaktadır. Ayrıca farklı renk ve desenlere sahip olduğu için mekânlara şık bir görünüm de kazandırır. İçerisinde büyük oranda ağaç malzeme kullanıldığı için insan sağlığına zararı yoktur. Bunun yanı sıra darbelere ve sürtünmelere karşı da dayanıklıdır. Üzerinde ayakkabı ve terlikle yürünebilir. Üzerine mobilya koyulduğunda çizilmez ve ezilmez. Güneş ışığına maruz kaldığında renginde solma gözlenmez.

Temizlenmesi pratiktir, temizlik kimyasallarından etkilenerek bozulmaz. Leke tutmaması laminant parkelerin sağlığa uygun kullanım sağlamasına imkân vermektedir. Elektrikli süpürge ile üzerindeki tozlar alınıp nemli bir bezle temizleme yapılabilir. Bu özelliği sayesinde evinde evcil hayvan bakanlar için iyi bir seçenek olacaktır. Tüyleri temizlemek için el süpürgesi bile kullanmanız yeterli olacaktır.

Evlerden işyerlerine kadar pek çok mekâna laminant parke döşenebilir. Uygulamayı alanında deneyimli kişiler tarafından yapılması profesyonel bir iş ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Laminant parke uygulamalarının en büyük avantajı kolay monte edilebilir olmasıdır. Doğru bir planlamayla uygulanması son derece kolaydır. Çıkarılmak istendiğinde zorluk yaşamadan sökülebilir.

Laminant Parke Malzemeleri Nelerdir?

Laminant parke döşemesi sırasında birtakım malzemelere ihtiyaç duyulur. Bunların döşemeye başlamadan önce satın alınması gerekir. Laminant parke malzemeleri içerisinde en önemlisi şiltedir. Parke yapılmadan önce serilen bu malzeme, 3mm altındaki boşlukların kapanmasını sağlar. Buna ek olarak bir de yalıtıma yardımcı olur. Piyasada normal ve mantar şilte gibi çeşitlerinin satıldığını görebilirsiniz. Günümüzde parke uygulamaları sırasında kilitli sistem kullanılıyor. Bu sayede laminant parke yapıştırıcısına artık gerek kalmıyor. Ancak kalorifer boruları gibi kilit sistemi kullanmanın zor olduğu alanlarda yapıştırıcıya ihtiyaç duyulur. Parçaları yapıştırıcıyla birleştirmek daha iyi bir sonuç alınmasını sağlar. Yapışkan sayesinde parkeler uzun süre kalkmadan güvenle kullanılabilir. Zamanla kalkma gözlerseniz tekrar yapıştırıcı kullanarak eski haline getirebilirsiniz. Bu işlem zor olmadığı için usta çağırmak yerine kendiniz yapabilirsiniz.

Laminant parke kolay döşeme sağlanması için bazı aletler elinizin altında olmalıdır. Duvarla zemin arasında bırakmanız gereken boşluğu ayarlamak için laminant parke mesafe takozu kullanabilirsiniz. Mesafe bırakılmasının amacı laminantlarda meydana gelecek genleşme payına yer bırakmaktır. Bunun için 15 mm kadar bir aralık bırakılır. Boşluğun doğru olması ürünün kullanımı açısından kolaylık sağlayacaktır. Tüm ürün döşendiğinde düzeltme gerekmeyecek ve işlem kısa sürede bitecektir.

Laminant Parke Döşeme Malzemeleri Nelerdir?

Laminant parke döşemesi sırasında en çok ihtiyacınız olacak aletlerden biri testerelerdir. Uygulamayı kendiniz yapıyorsa el testeresi tercih edebilirsiniz. Ancak bu testere küçük olduğu için zaman ve emek kaybına yol açacaktır. Kesme işleminin hızlı ve düzgün olması için dekupaj ve açılı testereler tercih edilir. Bu testereleri kullanırken dikkatli olmak gerekir. Döşemeyi profesyonel bir firmaya yaptıracaksanız tüm bu testere çeşitleri yanlarında olacaktır.

Yeni nesil laminant parkeler kilitli sisteme sahip olduğu için döşeme sırasında laminant parke vurma takozuna ihtiyaç duyulur. Bu alt laminanta zarar vermediği gibi kilitlerin yerine iyi bir şekilde oturmasını sağlar. Kilitlerin yerine oturmasını sağlamak için kullanılan bir başka alette çektirme demirleridir. Sonradan takılan laminantın bir öncekine oturmasını sağlayan bir alettir.

Laminant parke döşeme malzemeleri bunlarla sınırlı değildir. Çekiç, vida ve kalem gereken yerlerde montajı sağlayabilmek için vidalama aletine de ihtiyaç duyulacaktır.

Laminant Parke Döşemesi Uygulamadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Laminant parkeler döşenmeden önce paketinden çıkarılarak 48 saat kadar bekletilmelidir. Böyle yapıldığında havadaki neme bağlı olarak genleşme ve kabarma olmayacaktır. Bekleme süresinde ortamın hazırlanması için çalışmalar yapılabilir. Laminant parke döşemesi yapmak için ilk olarak zeminin buna uygun hale getirilmesi gerekir. Bu amaçla uygulama öncesi bazı ön işlemler yapılır. İlk olarak zemindeki toz ve kir iyice temizlenerek giderilmelidir. Daha sonra laminant parke döşemesinin nasıl uygulanacağı planlanmalıdır. Uygulama sırasında kolaylık sağlamak amacıyla kapılar menteşelerinden çıkarılmalıdır.

Not: Kamu faydasına alıntıdır.

Üst