Evde Tamirat ve Tadilat İşleri?

Evde Tamirat ve Tadilat İşleri?

Öncelikle tamir ve tadilat işlemlerinde bilmeniz gereken en önemli şey dikkatli olmanız gerektiğidir. Kesici aletleri dikkatli kullanmalı, elektrikle uğraşacağınız zaman sigortaları kapatmalısınız. Kendi güvenliğinizi sağladıktan sonra tamir ve tadilat işlemlerine başlayabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise, evinizin ihtiyacınızı belirlemeniz gerektiğidir. Sorunlu yeri bulduktan sonra, gerekli araç gereçleri temin ederek çalışmaya başlayabilirsiniz. Tamir ve tadilat işleri bitmeden herhangi bir temizliğe kesinlikle başlamamalısınız. Bu tamamen zaman kaybı olur. Temizlik işlerinizi, bütün tamir ve tadilat işlemleri bittikten sonra yapmalısınız. Eğer bir odayı tadilata sokmak istiyorsanız, küçük eşyaları kutulara koymalı, mobilyaların üzerlerini örtmeniz gerekir. Böylelikle kırılma, tozlanma gibi sorunların önüne geçmiş olursunuz.

Evlerde sık sık yaşanan sorunlardan biri damlayan musluklardır. Peki, damlayan muslukların tamiri nasıl yapılır? Tesisat işleri olduğu zaman öncelikle ana vanayı kapatmak gerekir. Ardından tamire başlanabilir. İkinci aşamada ise musluk bataryasını çıkararak, kapağını bir tornavida yardımı ile açın. Açtığınız alandan çıkan parçanın en ucundaki contayı, yenisi ile değiştirin. Ardından yeni musluk bataryasını takabilirsiniz. İşte bu kadar kolay!

Oldukça sık yaşanan bir başka sorun ise, bozuk elektrik prizleri. Elektronik tamir en çok korkulan tamir işlerinden biri olsa da, dikkatli olunduğunda oldukça kolay bir işlemdir. Öncelikle gerekli tamir eşyalarını almanız gerekir. İhtiyacınız olan priz ve düğme mekanizmalarını ve tornavidayı temin ettikten sonra, güvenliğiniz için ana sigortayı kapatarak ardından işleme başlayabilirsiniz. Elektrik tamiratı için, tornavidayla prizin vidalarını çıkarın. Prizi sökmeden önce topraklama kablosunu bulun. Bu size yeni prizi nasıl takmanız gerektiği konusunda oldukça fayda sağlar. Son olarak ise yeni prizi doğru şekilde bağlayın ve test etmek için sigortayı açın. Eğer düzgün çalışıyorsa prizi duvara sabitleyebilirsiniz.

Mobilya tamirat için, mobilyalarınızda eğer oyuklar varsa, oyukları tamir etmek için mobilyanızı zımparalayabilirsiniz. Tutkal ve talaş karışımı hazırlayarak, ilgili bölümün üzerine yedirdikten sonra tekrar zımparalama yaptığınızda mobilyanız yeni gibi olacaktır.

Kapı kollarını değiştirmek istiyorsanız bu tamir işlemi de oldukça kolaydır. Öncelikle tamirat setinizi hazırlayın. Eski anahtar deliğinin dış çerçevesini çıkararak tamir işlemine başlayabilirsiniz. Kapı kolunun dış çevresini söküp, vidaları çıkarmalısınız. Kapı kolunun rahatlıkla çıktığını göreceksiniz. Ardında kalan pimi çıkarıp, yeni kapı kolunun pimini taktıktan sonra yeni kapı kolunu takmanız gerekmektedir. Kapı kolunun mekaniğinin çalışıp çalışmadığını denetledikten sonra, yeni kapı kolunu vidalamaya başlayabilirsiniz.

Eğer sallanan çekmecelerinizle sorun yaşıyorsanız, bunun için üçgen tahtaları kullanabilirsiniz. Çekmecenin köşe bölgelerine, üçgen tahtaları çakarak sabitleyebilirsiniz.

 

Gittigidiyor Blog

Üst