Basit ve Pratik Yollardan Evde Mobilya Montajı…

Basit ve Pratik Yollardan Evde Mobilya Montajı…

Birçoğumuzun büyük bir zevkle yaptığı ev dekorasyonunun en zor ve uğraştırıcı noktası mobilya montajı kısmıdır.

Her ne kadar önceden monte edilmiş mobilyalar piyasada olsa da son yıllarda demonte mobilyalar oldukça fazlalaştı ve popülerliği arttı. Bu sebepten ötürü beğendiğimiz ve dekorasyonumuzda kullanmak istediğimiz mobilyaların çoğu demonte şekilde bulunuyor.

Bu zor ve uğraştırıcı süreci kolaylaştırmak ve mobilya montajı işinden zevk almak mümkün. Pratik çözümler üreterek mobilya montajı işini hem kolaylaştırıp hem de ekonomik açıdan kazanç sağlanabilir.

Mobilya Montajı Nasıl Yapılır?

Beğenerek aldığınız eşyaları güzel bir görünümde ve fonksiyonuna uygun kullanabilmeniz için mobilya montajı kısmını iyi bir şekilde çözmeniz gerekir. Dekorasyonun en önemli noktalarından biri olan mobilyaların montajı farklı yollar ile ve şekiller ile yapılabilir. Çoğu kişinin tercih ettiği montaj şekli bir usta ile anlaşıp mobilya montajı işini ustaya yaptırmak. Eğer iyi bir usta bulabilirseniz bu yol oldukça güvenilirdir ve iyi sonuçlar almanızı sağlar.

Mobilya montajını kendi uğraşları ile yapmak isteyenlerin sayısı da son yıllarda artış göstermiştir. İnsanlar mobilya montajını kendileri yaptıklarında hem bundan keyif alırlar hem de dekorasyonda kullanacakları mobilyaları daha çok benimserler. Bu yol mobilya montajı fiyatları yüksek olduğu zamanlarda oldukça iyi bir seçenek olabilir.

Kitaplık Montajı Nasıl Yapılır?

Kitaplarınızı ve bazı dekorasyon ürünlerinizi koymak için evinize bir kitaplık aldınız ama montajı için usta çağırmak istemiyorsunuz. Bu noktada size vereceğimiz bilgilerle kitaplığınızı evinize kolay bir şekilde kurabilir ve raflarınızı doldurmaya başlayabilirsiniz!

Öncelikle kitaplığınızın içinden çıkan malzemelerin neler olduğuna bakın. Daha sonrasında bu parçaları matkapla ve çekiçle sabitlenmesi gereken yerlere sabitleyin. Bu noktalarda size kesin olarak talimatlar veremiyoruz çünkü birbirinden farklı onlarca kitaplık modelleri bulunmakta ve her bir modelin kurulumu, montajı birbirinden farklı olmaktadır doğal olarak. Bu durumda kitaplığın kurulum kılavuzuna bakmanız sizler için daha iyi olacaktır. Kitaplık montajına başlarken öncelikle kitaplığın ayaklarına keçe yapıştırmayı unutmayın. Yapıştırdığınız keçe ile montaj sırasında kaydırdığınız ayaklarla zeminin çizilmesini önlemiş olacaksınız. Daha sonrasında parçaları birleştirmek için kullanacağınız vidaların aynı renkte olmasına özen gösterin. Birbirinden farklı renklerdeki vidalar kitaplıkta hoş görüntü oluşturmayabilir. Kitaplığınıza uygun renkte alacağınız vida tıpaları ile renk açısından tamamlanmış bir görüntü sağlayabilirsiniz.

L şeklindeki duvar sabitleyicileri kitaplığın montajı bittikten sonra kitaplığınızı duvara sabitlemek için kullanabilirsiniz. Kitaplığınızı duvara sabitlemeniz olası deprem ve sarsıntı durumlarında kitaplığınızın düşmesini engelleyecektir.

Kitaplığınızın montajı ve duvara sabitlemesi bittikten sonra kitaplığınızın raflarını kitaplarıbızla, kitap sabitleyicilerle, dekorasyon ürünleri ile doldurarak şık bir kitaplık görüntüsü yaratabilirsiniz.

Raf Montajı Nasıl Yapılır?

Evde mobilya montajı yaparken en kolay montajı yapılan mobilyalardan olan rafları tercih edebilirsiniz. Raf montajı yapmak aynı zamanda size yeni depolama alanları sağlar. Şimdi birlikte mobilya montajı nasıl yapılır ona bakalım. Öncelikle rafı monte etmek istediğiniz yerden su veya doğalgaz borusu geçip geçmediğini kontrol etmelisiniz.

Daha sonrasında rafınıza ne koymak istediğinizi ve ne amaçla kullanmak istediğinize karar vererek ona göre raf alıp, montajının sağlamlığına dikkat etmelisiniz. Bitki koymak istediğiniz raf ile üzerine kitap veya dekoratif aksesuarları koyacağınız rafların derinlikleri birbirinden farklı olacaktır. Monte etmek istediğiniz yere karar verdikten sonra rafınızı alıp duvara dayayın ve bir su terazisi ile rafın düzlüğünü ayarlayıp, rafın monte edilecek vidalarının yerlerini kurşun kalemle işaretleyin.

Rafınızın ağırlığını taşıyacak olan şeyler rafınızın altına monte edeceğiniz destekler olacağı için rafınızın üzerine koyacağınız eşyaların ağırlığını düşünerek kaç tane desteğe ihtiyaç olduğunu belirleyebilirsiniz. Rafın ortadan bükülmesini önlemek için rafın altına koyulacak desteklerin arasındaki mesafelerin birbirine çok uzak olmamasına dikkat edin.

Rafınızın altındaki destekleri monteledikten sonra rafı monte etmek için daha önce işaretlediğimiz delikleri matkap yardımıyla delelim ve dübelleri çekiç yardımıyla deliklere yerleştirelim. Vidaları duvara yerleştirdikten sonra rafımızı alıp yerine koyalım ve sabitleyelim. Ve işte evde kendi kendinize montajını yaptığınız rafınız üzerine kitaplarınızı, bitkilerinizi, dekoratif eşyalarınızı koymak için hazır!

Üst