Bozulan eşyanızı yenilemek mi ya da tamir etmek mi kârlıdır?

Bozulan eşyanızı yenilemek mi ya da tamir etmek mi kârlıdır?

Sabah kalktınız ve fırında mis gibi çıtır patates yapıcaksınız ama fırının bozulduğunu farkettiniz. Peki şimdi ne yapmak istersiniz? Tamir mi ettirirsiniz, yoksa yenisini mi alırsınız? Böyle durumlarda karar vermenize yardımcı olması için bu soruları kendinize sorun…

Tamiri ne kadar zor?

Bazı tamirleri kendiniz bile yapabilirsiniz. Örneğin gömleğinizin bir düğmesi koparsa, kolayca yerine dikebilirsiniz. Terziye götürmenize gerek olmaz. Bazılarının ise kendiniz yapamasanız bile çözümü çok zor olmayabilir. Çoğu elektronik alet kolayca tamir edilebilecek arızalar yüzünden kullanılamıyor. Ama bu işi bir profesyonele bırakmanız daha doğru olur. Bilmediğiniz bir tamir işine kalkışmanız başınıza daha büyük işler açabilir. Yeni çıkan teknolojik aletlerin tamiri daha yüksek ücretli olabiliyor. Mutlaka yetkili servisleri tercih edin.

Fiyat karşılaştırması yaptım mı?

Arabanız her bozulduğunda yenisini alamazsınız, tamire götürürsünüz. Diğer eşyalarınız için de bazen tamir etmek daha avantajlı olabilir. Öte yandan tamiri çok pahalı olan aletlerin yenisini almak ucuza gelebilir. Tişörtünüz de bir problem çıktığında terziye götürüp diktirmek yerine yenisini alabilirsiniz. Yenilemek mi, tamir etmek mi kararını verirken %50 kuralını uygulayabilirsiniz. Eğer tamir yeni ürün fiyatının %50’sinden daha fazla tutuyorsa, ürünü yenisiyle değiştirmelisiniz. Bozulan bir ürünün tamir edildikten sonra tekrar bir arıza yapmayacağının garantisi yok. İki kere bozulursa yeni bir ürün fiyatından fazla harcamış olacaksınız. Bu durumda yenisini almak daha mantıklı.

Ürün ne kadar eski?

Eğer zaten yakın zamanda değiştirmeniz gerekecek bir ürün bozulduysa tamiri için para harcamanıza hiç gerek yok. 20 yıllık şofbenininiz bozulduysa tamir ettirmeyi artık düşünmeyin. Yenisini alın. Beyaz eşyaların bir kullanım ömrü olduğunu unutmayın. Eğer kullanım ömrünün sonuna doğru bir arıza yaptıysa tamir ettirmeniz sizi çok uzun süre beraber tutmaya yetmez. Kısa sürede yeni bir arıza çıkması olasıdır. Bazı eski aletlerin tamiri ise yaptırmaya değebilir. Eski mekanik aksamlar yeni elektroniklerden çok daha iyi çalışabiliyor. Böyle bir eşyanız varsa tamir ettirmeyi düşünmekte çok haklısınız. Örneğin aldığınız kaliteli botlarınızı uzun yıllardır giyiyorsunuz. Bu durumda her sene bakım yaptırmaya harcadığınız paraya değer.

Size pahalıya mı mal oluyor?

Eski beyaz eşyalar şimdikilere göre daha çok enerji tüketiyor. Çok eski bir buzdolabınız varsa muhtemelen yeni alacağınız buzdolabına ayıracağınız para elektrik faturanıza gidiyor. Bozulan makineniz ile yeni almanız olası makinenin elektrik ve varsa su tüketimlerini karşılaştırıp, kararınızı öyle verebilirsiniz.

Değeri artacak mı?

Eşyalar kullanıldıkça değer kaybederler. Örneğin bir arabanın kontağını çevirmeniz bile artık satın aldığınız paranın çok altında bir değer etmesine sebep olur. Kıyafetler, mutfak aletleri ve diğer eşyalar da kullanıldıkça değer kaybeder. Fakat antikaların ve koleksiyonların değeri ise giderek artar. Eğer bozulan eşyanız antikaysa ya da ilerde antika olabilecekse onu tamir ettirmeye kesinlikle değer. O eski sandalyenizi yıllar sonra şu an tamiri için harcadığınız paranın kat kat üstüne satabilirsiniz.

Onu seviyor musunuz?

Çoğu zaman tamir mi ettirmeliyiz, yenisini mi almalıyız sorusu maddiyata göre karar verilen bir sorudur. Bazen durum daha karışık olabilir. Eğer bozulan şey gerçekten çok sevdiğiniz bir eşyanız ise yenisini almanız onun yerini doldurmayacaktır. Örneğin ilk kazandığınız parayla aldığınız bir eşyayı değiştirmek istememeniz normaldir. Ya da karne hediyesi olarak aldığınız o bisikletin yenilerinin çok daha iyi olduğunu bildiğiniz halde hala onun tamiri için uğraşmanız mümkün.

Karar zamanı Ucuz ürünleri tamir ettirmek her zaman çok hesaplı olmayabilir. Özellikle günümüzde çok kolay bulunabilen uygun fiyatlı kıyafet, ayakkabı gibi ürünleri tamir ettirmeyi düşünmeyebilirsiniz. Evdeki basit sorunlar için ise her zaman ilk önce internete bakın, adım adım izleyebileceğiniz kolay anlatımlı çözüm rehberleri bulabilir ve sorunu kendiniz halledebilirsiniz.

Üst